הליך פשיטת רגל או שיקום כלכלי עם כניסתו לתוקף של חוק חדלת פרעון ושיקום כלכלי

החוק החדש בהליך פשיטת רגל מביא לחייבים רבים תקווה גדולה לצאת תוך פרק זמן קצר מן החובות

אחרי שבשנת 2013 נכנסה רפורמה חדשה שהיא הקלה על חייבים רבים, לאחר שנים רבות שפקודת פשיטת הרגל הישנה ביותר שלטה, נעשה צד משמעותי ונחקק חוק חדש שעשה סדר בכל הבלגן. לחוק החדש הוכנסו חלקים רבים מן הרפורמה וכן פסיקות שניתנו בשנים האחרונות.

החוק החדש בהליך פשיטת רגל מביא לחייבים רבים תקווה גדולה לצאת תוך פרק זמן קצר מן החובות, למידע נוסף על החוק החדש תוכלו לפנות אלינו לטלפון 04-8668665 מענה אנושי בתוך 24 שעות, או למלא את טופס צור קשר באתר ונחזור אליכם בהקדם.

תיקון הרפורמה בהליך פשיטת רגל

למי מיועד החוק החדש?

הוא חל על כל מי שמגיש היום בקשה להכרזתו כפושט רגל או שמכריזים עליו פושט רגל. בנוסף גם מכיל החוק פרק לגבי פירוק תאגדים.

מה זה ההליך החדש בפשיטת רגל ?

יחיד שיש לו חוב הנמוך מ- 150,000 יגיש בקשה לשיקום כלכלי ללשכת ההוצאה לפועל ומי שידון בבקשתו הינו ראש ההוצאה לפועל. כאשר סכום החובות עולה על 150,000 ₪ תוגש הבקשה לממונה לשעבר לכונס הנכסים והערכאה שתדון בבקשה הינה בית המשפט השלום [בעבר בית המשפט המחוזי].

בדיון הראשון הערכאה שדנה אמורה לאשר תוכנית כלכלית לשיקום כלכלי של החייב שגובשה במהלך השנה.

במסגרת הדיון תאושר התוכנית שבמסגרתה יידרש החייב לפרוע במשך 36 חודשים את חובותיו ולעמוד בתוכנית לפרעון החוב עליה הוחלט עד לתום התקופה שנקצבה לו. במקרים חריגים ניתן להאריך את התקופה.

באם החייב יעמוד בהסדר עליו הוחלט ואותו אישרה הערכאה שדנה בנושא, יינתן לחייב בתום התקופה הפטר מחובותיו.

עם מתן צו לפתיחת הליכים שניתנת על ידי הממונה [בעבר כונס הנכסים] ימונה לחייב נאמן, אשר יהיה אחראי על ביצוע פעולות שונות

א. הכרת מצבו הכלכלי של החייב בנושא רכושו הכנסותיו, הכנסות התא המשפחתי שלו וצרכיו היום יומיים.

ב. על החייב לפרוש בפניו את המידע הנדרש וכן עומדים לרשות הנאמן מקורות מידע נוספים. בתקופה זאת מאתר הנאמן את כל רכוש החייב וכל הכנסותיו מכל מקור והכל כדי לאמוד את כל יכולתו לפירעון החובות לנושים. החקירה כוללת גם איתור רכוש שהחייב העביר טרם כניסתו להליך לצדדים שלישיים כולל איתור ירושות וויתור על ירושות באם נעשו.

ג. טרם שמתקיים הדיון בבקשה, מרכז הנאמן את כל תביעות החוב המוגשות על ידי הנושים השונים לממונה, מקבל מידע נוסף ומכריע לאחר שמקבל הסברים אודות החובות על ידי החייב.

ד. לבסוף מתגבשת בעזרת הנאמן תכנית לחייב, אשר תוביל למתן צו לשיקום כלכלי לצורך פירעון חובותיו על סמך רכושו והכנסותיו והתחייבות עתידית לעמוד בהסדר שיושג. עד אשר החייב לא מגייס את הסכום עליו הוחלט ממשיך החייב לעמוד בתשלומים חודשיים לקופת הממונה לפרק זמן מוגדר עד לפירעון הסכום, קרי למשך 36 חודשים כפי שנקבע בחוק.

יובהר כי הליך זה דורש שיתוף פעולה מלא מצד החייב וחובת תום לב לגלות מידע מלא אודות רכושו והכנסותיו. הליך זה אמור להוביל את החייב בפרק זמן קצר לקבלת הפטר מחובותיו.

חייב שלא פועל בתום לב ומסתיר רכוש, צפוי כי ינקטו כנגדו הליכים על ידי הנאמן בתמיכה על ידי בית המשפט והממונה.

נכון, זה נשמע כי יש סוף סוף תקווה לחייבים רבים לפתוח דף חדש בחייהם בפרק זמן קצר יחסית?

מאמר זה מהווה סקירה קצרה ביותר של החוק ולכן למי שרוצה לקבל עוד מידע בנוגע להגשת בקשה לשיקום כלכלי ולפירעון חובות בתוך זמן קצר, זה הזמן להיוועץ עם עורך דין מקצועי ומנוסה, העוסק בדיני פשיטת רגל, הוצאה לפועל, וחובות כדי לתפור עבורו את ההליך המתאים לו.

החוק החדש בהליך פשיטת רגל מביא לחייבים רבים תקווה גדולה לצאת תוך פרק זמן קצר מן החובות, למידע נוסף על החוק החדש תוכלו לפנות אלינו לטלפון 04-8668665 מענה אנושי בתוך 24 שעות, או למלא את טופס צור קשר באתר ונחזור אליכם בהקדם.


יובהר כי האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי פרטני ומקצועי, לא נועד להחליפו, ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, באשר כל מקרה ונסיבותיו. ייתכן ובמידע חלו השמטות ו/או טעויות. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד